Čo je to Disney Infinity? Jej veľkosť a nekonečnosť ťažko prekonať

Hra, pri ktorej dokážete stráviť v prepočte aj 4 a pol týždňa v kuse po pripojení na internet, aj v rámci offline hry a stále máte pocit, že ste ju kompletne neprešli? Určite Disney infinity. Vývojári totiž vytvorili jeden základný herný svet a Toy Box, v ktorom si môžete vytvoriť svoj vlastný svet zo všetkého, čo ste v bežných kampaniach našli, objavili, odkryli, kúpili, alebo prekonali. Základný herný svet pre každú jednu sériu postavičiek bol mierny šok. Hráči sa totiž odrazu mohli ocitnúť v hernom svete venovanom filmu Piráti z Karibiku a mimo skákačky si užiť aj ovládanie lode a paľbu z lodných kanónov. V základnom hernom sete sa však nachádzali až tri svety a to aj Univerzita príšeriek a mestečko rodinky Úžasných. Od ostatných hier sa líši určite aj tým, že k hraniu potrebujete v konzolových verziách aj figúrky. Plastové fyzické figúrky, ktoré si postavíte pred obrazovku na podložku a to, čo tam postavíte sa objaví aj v hre samotnej. Samozrejme počíta sa s tým, že ak hráte hru za Autá, ťažko uspejete a ťažko sa tam zobrazí Jack Sparrow, alebo Ironman.

Disney Infinity dej

Herný svet ako poriadne veľký herný svet

Celý koncept hry je postavený na herných kameňoch otvárajúcich jednotlivé herné svety a následne aj figúrkach. Lenže všetko niečo stojí. Kúpiť si jeden herný svet s figúrkami je zberateľská záležitosť pre kvalitné vyhotovenie, no v prvom rade záležitosť hráčska. Herný kameň otvára celý herný svet a figúrky prislúchajúce k tomuto hernému kameňu zas môžete použiť na hranie a prechádzanie misií v tomto svete. Každý jeden herný kameň hráčom ponúka klasické misie, nevyhnutné pre postup, mnoho vedľajších, aj bonusové záležitosti o ktorých si ešte povieme. To všetko sú hodiny a hodiny hrania. Jeden herný svet vystačí fanúšikovi hry na aj niekoľko dní plného hrania. Následne si prvkami z jedného herného sveta môže postaviť aj svoj vlastný v režime TOY BOX. Ak aj máte po ruke jeden herný svet, no len jednu figúrku, pri prechádzaní herným svetom zistíte, že pri celej voľnosti a rozhodovaniu kam môžete ísť a čo môžete zažiť, máte príležitosť objaviť viacero bonusových misií, bočných skrýší a tiež miesta, ktoré sa aktivujú len ak ich otvoríte konkrétnou postavičkou. To je dôvod vedieť aj o iných hráčov a medzi sebou si nejaké figúrky požičať, alebo si ich lacnejšie medzi sebou predávať. To pomáha udržiavať kontakty v komunite a tešiť hráčov z kompletne splnených misií. (zdroj foto nižšie: comicbook.com)

Disney Infinity Figúrky

Figúrky a svety Disney Infinity 1.0

Figúrky potrebujete pre hranie v prípade konzolových verzií. PS3 verzia pripája podložkou pomocou USB a na ňu si pokladáte vybrané figúrky. Napríklad základný herný kameň a figúrku Jacka Sparrowa, či Dawyho Johnesa, ak ste si ho kúpili samostatne. V hre vám otvorí herný svet Pirátov z Karibiku. Sulley príšerka a Pán Úžasný sú ďalšie dve figúrky, ktoré sa nachádzajú v základnom hernom balíčku. Dokúpiť ste si mohli aj celý zvyšok rodinky Úžasných, ďalšie príšerky z Monsters University a ďalších pirátov. Samostatne sa dá dokúpiť herný svet Autá s názvom Radiator Springs. Takzvaný PLAY SET vám otvorí kompletne celé mestečko, rozsiahle priestory v púšti a pretekárske dráhy určené len pre autá. Autá z rozprávky Autá a Autá 2 sú mimochodom najpredávanejšie figúrky v predajniach TESCO na Slovensku aj teraz v čase, keď už dávno máme Disney Infinity 3. Jedným zo setov pôvodného Disney Infinity 1.0 bol aj Osamelý jazdec s Johny Deppom. Veľmi potešujúci je svet Toy Story. No nepôjde o detskú izbu, ako by ste čakali, ale o misie vo vesmíre na cudzích planétach v domovine malých ufónikov, tak známych z Príbehu hračiek. Aj tu je kopec zábavy a možnosť hrania za niekoľko známych postavičiek ako je Pasáčka oviec, Woody a Buzz Lightyear. Postavičkou, ktorá nemá svoj vlastný herný svet, ale dá sa s ňou hrať režim TOY BOX alebo online hra sú aj tie známe z Ľadové kráľovstvo, u detí populárni kačací detektívi, Mickey Mouse, a ešte mnoho ďalších.

Disney Infinity Figúrky

Treba podotknúť, že Disney Infinity 1.0 sa nikdy pred tým nevolalo 1.0. Dali si tento názov hráči, keď na trhu uviedli Disney Infinity 2.0 a vyšší význam malo v prípade vydania Disney Infinity 3.0. Dôvod je jednoduchý. Každý to chcel odlíšiť a tak aj my používame Disney Infinity 1.0 a máte jasno v tom, že ide o prvý diel.

Figúrky a svety Disney Infinity 2.0

Keď pred viac ako rokom vydali Disney Infinity 2.0, trochu to šokovalo hráčov na celom svete, pretože uvedenie a odhalenie toho, čo budú obsahovať sa už pošuškávalo. Live konferencia cez Youtube priamo z Disney predstavovačky odhalila, že naozaj pôjde o svety MARVEL superhrdinov. Keďže Disney odkúpil značku MARVEL, bolo to viac menej aj očakávané. Odrazu sme si mohli kúpiť veľkomesto s mrakodrapmi ako herný svet v ktorom bojujú Avengeri pod vedením Mr. Furyho proti zlu z vesmíru. Kto videl The Avengers, mal jasno čo ho čaká. Tvrdý boj a kooperáciu. Vždy pri Disney Infinity treba čakať aj viaceré bočné misie, možnosti objavovania a získavania bodov, nakupovania a vylepšovania postáv a zbraní, či kombinovanie rôznych nástrojov. Užiť si v 2.0 môžete hru za postavy Ironman, Hulk, Ironman, Kapitán Amerika, aj za pána Furyho, zlého Lokiho a ďalších. Hra za tieto postavy je mierne ťažšia ako za klasické Disney postavičky, ktorých útoky by sa niekedy dali popísať aj ako streľba farebnými guľôčkami a útok milým pohľadom. Samozrejme, trochu preháňam, no rozdiel tu je. Toto je viac akčnejší diel, hoci dizajn a ovládanie je to isté ako pri prvom. Potešujúco pôsobí rozšírenie 2.0 o svet Spidermana a Venoma v ich vlastných misiách. Následne niekoľko postáv, ktoré nemajú svoj vlastný herný svet, a slúžia skôr pre hry v TOY BOXe. V čase uvedenia hry bolo známe aj uvedenie filmovej novinky menom The Guardians of Galaxy. Strážcovia Galaxie boli prekvapivo celkom novým komixom v dielni Marvel a aj tí obohatili s celou svojou galatickou hernou oblasťou celý svet. Už v tejto chvíli som osobne pochopil, že prejsť kompletne všetko bude nemožné za jeden mesiac a to aj s vynechaním všetkých TOY BOXov, nech už sú akokoľvek lákavé a len sporadickým testom online herných svetov s niekedy šialenými úlohami premiešanými stovkou rôznych prvkov z rôznych príbehov Disney a aj tých prikúpených. Z postavičiek, ktoré sú celkom nové a nemajú svoj herný svet je tu napríklad Aladin, alebo Káčer Donald.

Figúrky a svety Disney Infinity 3.0

V závere roka 2015 sa objavila aj v plnej sile hra Disney Infinity 3.0, ktorá priniesla rovnakú podložku, no nové DVD a novú sériu figúrok. A nebol to len Disney, ale hlavne Lucasarts a celé Hviezdne vojny spolu s postavičkami zo starších sérií, aj nových. Najmä však STAR WARS: SILA SA PREBÚDZA, siedma epizóda uvedená pred Vianocami 2015 obohatila a priniesla úspech tejto hre. Každý čo si chcel zahrať v prostredí Hviezdnych vojen hru, v ktorej si zahrá s figúrkami, viacerými postavami podľa ľubovôle a ak patrí medzi fanúšikov Disney Infinity, tak aj v dôverne známom hernom systéme, mohol ako hráč vyberať dokonca medzi starými Star Wars alebo tými sériovo novšími. Potešujúco pôsobila možnosť zahrať si aj vo svetoch, ktoré sú z filmov dôverne známe. Pre Disney Infinity typické vlastnosti, hrateľnosť, ovládanie a možnosti zdokonaľovania postáv a rôznych vedľajších misií zostali zachované. Prepájanie niekoľkých svetov medzi sebou je vyriešené pomerne jednoducho. Vždy štartovacia stanica, ktorá by vám umožnila vyštartovať s vašim plavidlom do vesmíru, má určitý level, od ktorého naplno pracuje a umožní vám navštíviť aj ďalšiu planétu. Medzi tým navštevujete aj vesmír. Nuž a priznám sa, že niektoré skryté úlohy chcú nadľudský výkon. Prvý herný svet dokážete prejsť do jedného dňa súvislej hry, no potom je aj druhý a stále nie sme na konci. Vývojári pridali aj ďalšie figúrky, ktoré už nemajú svoj vlastný herný svet. Sú to dve postavy zo známeho filmu TRON a niekoľko pôvodných Disneyoviek ako napríklad Lilo a Stitch.

Disney Infinity Figúrky

Výbava a vylepšovanie postáv

Vylepšovanie postáv je pomerne jednoduché. Zvieraním bodov, plnením misií, vedľajších misií, alebo vyrábaním neplechy okolo seba získavate svetelné body. Nuž a keď je ich ukazovateľ plný, vytvára vám POINT. Tieto POINTY si následne môžete kedykoľvek vo všetkých troch sériách rovnakým spôsobom vymeniť za vlastnosti a schopnosti. Podobne ako SKILL TREE v mnohých klasických hrách, aj tu si môžete vybrať vylepšenie útoku, alebo vlastností, či obrany. Niektoré z vylepšení majú niekoľko úrovní a každé z vylepšení má aj iný počet potrebných POINTOV, ktoré ich zakúpením miniete. Nemusíte kupovať absolútne všetky. Jednou nevýhodou je, že ak máte kompletne všetky figúrky jednej série, napríklad všetkých Avengerov a každému jednému chcete všetky vlastnosti vylepšiť, nebude dostatočný priestor až do splnenia kompletne všetkých misií. Zostanú len vedľajšie misie, dobrovoľné misie a pri nich už nemusí byť tá správna zábava pre každú jednu figúrku získavať body a kupovať vylepšenia. Vylepšenia proti komu, ak budú hlavní nepriatelia zničení ? Čiže ak celkom náhodou máte naozaj všetkých Avengerov, čo má asi málo kto, vyberajte si vlastnosti jednotlivých postáv, alebo si skúste znovu hru s inými vlastnosťami, ktoré vylepšíte.

Misie a možnosti v hre

Disney Infinity má niekoľko výhod a dôvodov, prečo je možné naozaj slovo „infinity“ (nekonečno) brať doslovne. Hra je zábavná. Profil nie je čisto detský, pretože DI si zahrá aj množstvo tatkov a mladých ľudí. Nemá vyslovený profil ľudí. Svojou stavbou dokáže zabaviť všetkých hráčov, ktorí majú radi daný animák, film, alebo sériu. Disney Infinity 3.0 a svety STAR WARS napríklad musia osloviť už naozaj všetky generácie. Hrateľnosť má celá séria výbornú, zábavnú, obsahuje prvky, ktoré z hry robia zážitok Hviezdnych vojen a tak sa nedá hovoriť o dehonestácii značky. Okrem toho Disney je majiteľom značky STAR WARS a celého Lucas Arts už niečo okolo dvoch troch rokov, takže každý nadšenec pre DI čakal aj takýto prírastok. Misie v každom hernom svete sú postavené tak, ako by ste ich čakali. Mnoho prvkov z pôvodných filmov a rozprávok tvoria svet ktorý by ste čakali, viete ako sa zachovať s niektorými predmetmi a taktiež sa neraz stretnete s kopírovaním činnosti niektorých postáv, s ich vlastnosťami podobnými na tie z filmu, no predsa len nejde o komplet kopírovanie. Svet je rozsiahly v každom hernom svete. Voľný. Vy sa môžete vydať jedným, či druhým smerom. Keď aj misiu nesplníte, môžete medzi tým plniť inú. Prvá zlyhá jedine ak je na čas. V každom hernom svete máte viacero misií, nedá sa hovoriť o hlavnej dejovej misii. Jedine ak tak môžeme nazvať tú celkom prvú, nevyhnutnú, ktorá odštartuje viacero ďalších.

Typická hra v Disney Infinity totiž je práve o tom, že vy môžete z misií vyberať. Príkladom môže byť Radiator Springs z rozprávky Autá. Hore na kopci je auto, ktoré má pre vás úlohu, dole na pumpe je starý veterán, ktorý vám tiež dá úlohu a ak zájdete niekde za kopec, stretnete tam chlapíka, ktorý má na sebe svietiaci výkričník a tiež má pre vás úlohu. Lenže mimo tieto úlohy, z ktorých je poradie len na vás a aj ich splnením sa môžete ocitnúť blízko iného zadávateľa úloh a toho môžete prijať, či neprijať, máte aj mnoho vedľajších možností, ako zaujať a zabaviť sa. V celom svete okolo seba môžete nájsť ukryté predmety, ktoré sa vám presunú do TOY BOXu. Sú misie a tie sú pravidlom v každom hernom svete, ktoré zmerajú sily vás a ostatných na rýchlosť. Pretekárske misie sú všade, dokonca aj v Monster University, hoci tam sú na bicykloch. Nejaké to vozidlo, aj vzdušné vozidlo sa nachádza všade. V prípade Disney Infinity 2.0 sa dá ľahko premiestňovať hlavne postavám Ironman a Thor. Tí totiž naozaj lietajú a ich figúrky sú už priamo súčasťou štartovného balíčka. Potešia aj vedľajšie misie, ktoré ako misie rozoznáte len preto, že ste už niečo pred tým také robili, no neskôr na to môžete pokojne zabudnúť. V Radiator Springs je to napríklad chytanie pomätených autíčok a odvážanie do servisu, v Monsters University je to zneškodňovanie záškodníkov z konkurenčného kampusu, v prípade Star Wars je to záchrana droidov s poruchou. Skrátka ak nájdete droida, z ktorého občas lietajú iskry, nebude v poriadku. Môžete ho nájsť celkom náhodou. Ak ho však zanesiete do opravovne, tajné body navyše sú vaše.

Nuž a zabudnúť sa nedá ani na skryté bonusy, ktoré odkrývajú ďalšie body a tvoria z hry opäť o niečo viac nekonečnú hru. V Monsters University zbierate školské vlajočky, ktoré sú naozaj ukryté kdekoľvek. Neraz na neprístupných miestach, ktoré si môžete sprístupniť napríklad výskokom s bicyklom, preskočením zo strechy. V prípade Disney Infinity 3.0 a svetov STAR WARS je takým skrytým bonusom lietajúci… čo to je… príšera. Malá drobná ustavične do kruhu lietajúca príšera, alebo niekedy odpočívajúca na stene niekde blízko vás. Ich vychytaním získavate bonusy navyše, nájsť ich všetky však dá zabrať.

TOY BOX

Toy Box je poriadna sranda. V angličtine je to škatuľa na hračky a v hre je to doslova všetko. Stavebná plocha vo vzduchu s hradom, rampy a voľné priestranstvo a jediná čarovná palička s pomocou ktorej si vykúzlite a vytvoríte nový terén, levitujúcu zem aj plošiny rovné a rozľahlé. Na nich stroje, budovy, cesty, chodníky, hračky, postavy, aktivátory, autá, aj iné dopravné prostriedky. V režime Toy Box si môžete vytvoriť svoje vlastné mesto, či svoj vlastný veľký svet a použiť v ňom môžete kompletne všetky nástroje, predmety a diely z iných svetov, ktoré ste už ako hráč stihli navštíviť. Ak ste teda v hraní prešli veľký kus sveta Pirátov z Karibiku a máte k tomu aj žetón z rozprávky Frozen, môžete si vykúzliť a teda vytvoriť napríklad niektoré z pirátskych budov a rovno v zasneženom svete ako z Frozen. Vy si vytvárate celý svet, takže tvoríte aj únikové cesty, skrýše a rôzne kúsky schopné prepraviť vás z bodu A do bodu nie iba len B. Toy Box v Disney Infinity 2.0 je viac o technológiách a možnostiach budovania aj celých miestností. Toy Box v Disney Infinity 3.0 som priznám sa ešte poriadne nepreskúmal. Samotné herné svety dávajú poriadne zabrať a vedia pobaviť dostatočne, takže zatiaľ ani nebol dôvod prechádzať do Toy Boxu, ktorý podľa mnohých zdrojov opäť prekonal sám seba.

Herné žetóny

Oblasť, ktorú som osobne prehliadal a jej význam veľmi nesledoval, sú žetóny pod figúrky a žetóny pod herné svety. Pod figúrky sa vkladajú okrúhle a pod herné svety Play sety sa dávajú hranaté. Ich vlastnosti objavíte najmä v prípade hry v TOY BOX režime.

Disney Infinity žetóny

Pomocou jedného žetónu dokážete danej postavičke venovať špeciálnu zbraň, schopnosť, odolnosť, alebo v hernom svete dokážete vytvoriť napríklad prostredie z rozprávky Frozen, prostredie z filmu TRON, pridať veľké množstvo predmetov, vzácne predmety, alebo akékoľvek iné vylepšenie. Vtip je v tom, že neexistuje rozsiahly zoznam a presný popis, ktorý žetón pridáva akú vlastnosť presne. Je to len na hráčoch. Pri kupovaní herných štartovacích balíčkov sú súčasťou balenia aj žetóny. Presnejšie jeden. No dajú sa kúpiť aj ako náhodný balíček a s očakávaniami čakáte, čo sa ani v ňom skrýva. Na internete sa dá kúpiť aj konkrétny žetón, keď sa niekto rozhodol pre jeho predaj či výmenu. Použiť môžete aj dva alebo tri na sebe.

Celkové hodnotenie hry: 5/5

Ako ste si mohli všimnúť, do hodnotenia hry Disney Infinity boli zhrnuté všetky tri série. Táto recenzia a predstavenie hry si dáva za úlohu predstaviť práve hru DI ako celok. Čo ponúka ako celok, o čom je, v čom sú jej zásadné rozdiely a čo má spoločné. Ide síce o tri série, no sú medzi sebou zviazané. V tej tretej môžete kombinovať prvky všetkých troch a do úplnej sýtosti. Je pravdou, že po týždni hrania o tejto hre nebudete vedieť toľko, čo po mesiaci a pár mesiacoch. Pre trpezlivé deti to môže byť zábavka na celé mesiace. Ako odmena za poslúchanie to už viacero rodičov používa. Aj starý hráč, ktorý na svoje deti len čaká, alebo ich čaká kým prídu zo školy, si príde na svoje. Vďaka akcii, logickému uvažovaniu, zábavnosti a nejednotvárnosti. Z pomedzi všetkých herných svetov ma bavili, čo priznávam, naozaj všetky. Osobne nie som fanúšik Pirátov z Karibiku, čiže možno táto hra ma nadchla menej. Výborne sa hrá STAR WARS edícia, o ktorej si nepochybne povieme oveľa viac už čoskoro. Nuž a v neposlednom rade je tu aj séria figúrok. Postavičky, ktoré si môžete kúpiť samostatne, plastové, ručne maľované, zaujímavé, precízne spravené, ľahké, sú niekedy tak pekné, že ich nechcete rozbaľovať. Najmä ak sú medzi nimi už teraz také s hodnotou ako nerozbalené. Zberatelia figúrok si pri týchto prišli na svoje aj vďaka tomu, že ide o pomerne slávne postavičky. Niektoré dokonca doteraz nemali svoju podobu figúrky.

Plný počet z pomyselných piatich dávam jednoznačne na rozsiahlosť, ktorá nadchne cieľovú skupinu.
Všetky tri Play Sety, Start Packy, žetóny aj hry na Slovensko a do Čiech distribuuje Comgad.cz
Kompletná ponuka sa dá pozrieť v obchode Gameexpres.sk
Slovenské fanstránky hry, v rámci strednej Európy dokonca najväčšie: disneyinfinity.net

Môžu zaujať aj tieto články:

O autorovi článku