GTA 5 prvý krát spustené v roku 2016? Sklamanie z preháňania

Grand Theft Auto V bolo mimoriadne očakávané. Je to už pár rokov, čo hra zažila svoje vydanie aj vrcholy. Rozsiahla hráčska základňa prinášala terabajty videí, objavov, zábavných strihov a recenzií. Záujem o hru nekončí ani dnes v roku 2016, ba dokonca sa objavil aj nový mód, ktorý ju výrazne graficky vylepšuje. Napriek tomuto úspechu je mnoho hráčov, čo sa doteraz hre vyhýbali. Nemali ju, nemali na ňu čas, alebo len im chýbala chuť na celý ten rozsiahly svet. To bol aj môj prípad. Zapol som po prvý krát Grand Theft Auto V až v roku 2016 a prišlo sklamanie.

Gta 5

Superlatívov až príliš

Je pravdou, že Grand Theft Auto V prináša mimoriadny svet, rozsiahle prostredie, grafiku a detaily. S jediným autom precestujete poriadny kus sveta, máte možnosť vyberať si misie, meniť poradie, riadiť sa takmer vlastnými pravidlami, no hlavne žijete v podobných podmienkach ako pri predošlých vydaniach hry. K hre sa od vydania viazalo množstvo superlatívov o hrateľnosti, prepracovanosti engine hry a premyslenosti herného scenára ako takého. Mierne práve táto chvála a humbuk mohli naštrbiť dôveru v túto hru v mojom prípade. Siahol som po nej po veľmi dlhej dobe od uvedenia v čase, keď obchody za hru pýtajú stále vysokú sumu, no hru je možné získať aj v rámci výmeny medzi priateľmi. Odrazu je doma a prvé spustenie má navnadiť. Úspešne. Až do momentu vandalstva a streľby po ľuďoch.

Byť grázlom sa oplatí

Mojim problémom je, že som dospel. Ako otec pozerám na hru, ktorá je žiaľ naozaj primitívna. S vekovou prístupnosťou od 18 rokov, ako tomu bolo pri GTA vždy, má najviac hráčov medzi deckami od 15 rokov a viac. Mládež propaguje a užíva si nezmyselné situácie. V hre je množstvo nereálnych situácií. Ale rozumiem. Hra je o zábave. Je zábavné užívať si ten chaos, úlohy, streľbu. Jeden za druhým padajú ako hrušky. Úchvatná pestrosť hry, jednotlivé úlohy sú rôznorodé, nemôžu nudiť… teda až na prípady, kedy máte určité právne vzdelanie a viete, že ani v USA veci takto určite neprebiehajú. Nie, na hry sa nemožno pozerať ako na reálne situácie. Proti tom všetkom, kde sa GTA V snaží vyzerať reálne však pôsobí všetko to násilie ako päsť na oko. Je prehnané a nasilu. Nasilu je to správne slovo, ktorým sa dá pomenovať aj zameranie hry.

Problémom hrateľnosti je, že misie sú primitívne násilné. Je to však len kontrast v rámci všetkých tých recenzií a pochvál namierených voči hre. Aj staršie články hodnotia kvality, takmer žiaden nehodnotí mieru násilia a veľkosť grázla, ktorého z vás správny priebeh hry celé hranie spraví. Jednotlivé situácie sú tak absurdné a nereálne, že potešujúco tak trochu pôsobí len možno začiatok. Hra pripomína skôr virtuálnu realitu, ktorá sa riadi inými pravidlami. Vašou úlohou je zdevastovať mesto pozabíjať pár ľudí, nevadí keď autom prejdete ďalších… veď o tom je GTA. S tým musíme počítať. To robí GTA nepredstaviteľne úspešným. Lenže keď je to príliš a niektoré misie sú prehnané… Vznikne aj takýto názor a sklamanie. Ako hráč čakáte zábavu, možno vtipnú zábavu ako Vice City, San Andreas, kde aj streľba vyznela vtipne. Namiesto toho dostávate dávku grafiky podobajúcej sa na realitu a dávku situácií spojených s vraždením, strieľaním a ničením niekoho majetku s takou podobou na realitu, že normálnym človekom to musí pohnúť. Hra je naozaj s výbornou grafikou a celým engine. No jej prehnanosť a nasilu napratané scénky sú príliš. Je to viditeľné a cítiteľné. Niečo podobné však dokáže cítiť len starší hráč. Dokázal som si to porovnať a zhodnotiť aj s ďalšími. Vychádza nám následne, že hoci GTA je možno rovnaké a čoraz viac vizuálne bližšie k realite, menia sa hráči. Sú z nich otcovia, hlavy rodiny. O to viac im vadí nezmyselné násilie “v reálnom svete” medzi “reálnymi ľuďmi”, ak v roku 2016 vidia tých bláznov v obchodných centrách vraždiacich ľudí naokolo.

Môžu zaujať aj tieto články:

O autorovi článku