LEGO Star Wars Complete Saga je svižná a dobre hrateľná

Že sa LEGO dostalo aj medzi hráčov počítačových hier netreba veľmi predstavovať. Od Avengerov po Indiana Jonesa či Harryho Pottera máme v LEGO verzii v počítačových hrách už azda všetko. Jedna z celkom prvých, ktoré urobili najväčšiu dieru do sveta a zabavili azda najviac hráčov je však nepochybne LEGO Star Wars. Už na počítačoch nás bavili jednotlivé hry podľa epizód, či trojepizód. Dnes už tieto edície hry len tak ľahko nezoženiete. Vývojári z Tt games a Lucasarts vtedy ešte bez Disney dokázali vytvoriť zábavné hry, využívajúce známu hudbu, postavy, prostredie a skrátka absolútne všetko z Hviezdnych vojen, no prerobili to do LEGO verzie a pridali štipku humoru. Aj my sme vtedy podľahli a podľahli sme znovu. Vyťahujeme hry, na ktoré máme najlepšie spomienky a po čase sa im venujeme tak, akoby šlo o nové hry. Vtip je v tom, že aj teraz sa môže nájsť niekto, čo ešte doteraz po hre nesiahol a tak má zmysel aj pre neho pripraviť nejaké zaujímavé čítanie, ktoré môže vysvetliť, čo od hry čakať a o čom vlastne je?

LEGO Star Wars Complete saga

LEGO vo vesmíre a ako komplet

Hviezdne vojny dnes poznajú všetci, čo siahajú po počítačových hrách. Aj teraz po uvedení STAR WARS EPIZÓDY VII sa oživuje čoraz viac povedomie o tom, kto je kto a vzhľadom k nedostatku pôvodných Hviezdnych vojen v televízií či na DVD sa zvyšuje aj miera pirátstva. Ľudia majú o Hviezdne vojny záujem aj pre rozsiahle Disney Infinity 3.0 STAR WARS a tiež pre hru STAR WARS Battlefront. Neoplatí sa však prehliadnuť aj starinku v podobe Complete saga v LEGO verzii. Jej výhodou je, že v sebe jediná hra zahŕňa kompletne všetky hry, ktoré kedysi tvorili samostatné časti. Je to výborný nápad a malo to tak byť od začiatku. Slávna Cantína s nezameniteľnou dychovou hudbou plná dverí je totiž v každom svete rovnaká a tak je úplne samozrejmé, že hra postupne tvorí jeden veľký celok. Je zážitkom v takejto podobe, prechádzate totiž postupne od EPISODE I. až po EPISODE VI. presne tak, ako má aj príbeh postupnosť. Ak ste nevideli originálnu filmovú predlohu, s chápaním príbehu to budete mať ťažšie. Hlavné postavy totiž nehovoria, dorozumievajú sa len gestami. Vy vlastne ani nepotrebujete rozprávať. Vašou úlohou je prekonávať misie až do cieľa a kombinovať všetky postavy, ktoré po ruke máte.

Grafika, zvuk a vzhľad

Grafika je veľmi nenáročná. Už na počítačoch pôsobila detsky, no nenáročne jednoduchá. Napriek tomu je pre tento žáner a zasadenie v prostredí LEGO kociek veľmi pekná. Výborné na nej je, že kým v počítačovej verzii nerobila veľkú záťaž na HW, na Playstation veľmi nezamestnáva konzolu na výkon. Šlape veľmi rýchlo. Vlastne jednou z veľkých predností hry je, že vkladáte DVD a hráte okamžite bez nutných inštalácií, nastavení, zdĺhavého loadingu. Všetko je skrátené a okamžité. Aj preto používam túto hru na oddychové hranie, relax a postupné vypĺňanie misií. Po stránke možností je hra veľmi jednoduchá na nastavenia. Avšak na celú tematiku a jej vzhľad je to odpustiteľné. Nič viac ani nepotrebujeme. Nemôžeme čakať, že LEGO panáčikovia budú vyzerať realistickejší, veď o čo viac vyzerajú realistickejší tí panáčikovia, ktorých máte v skrini v škatuli so zabudnutou stavebnicou? A zvuk, houhou. Veď čo robí Hviezdnymi vojnami pravými Hviezdnymi vojnami? No predsa poriadny orchestrálny hukot na hviezdnej oblohe s pomaly sa blížiacim veľkým žltým písmom a všetka tá originálna hudba, ktorá zostala zachovaná aj v tejto zábavnej verzii, ktorá už je menej vážna ako filmy samotné. Pôvodných skladieb je tu viac. Chýba len tá, ktorá sa dočkala vylepšenej verzie v Epizóde VII.

Hrateľnosť

Na ovládanie postavičiek je nutné si zvyknúť. Niekedy pri prechádzaní mostov vás iné hry podržia a nedovolia spadnúť, tu zletíte a už už aj vypúšťate všetky nazbierané body, či len časť. Kopírujúc aspoň zhruba dej pôvodnej filmovej série, sa snaží hra priniesť hráča do lokácií podobných na tie z deja. Lenže toto okolie je oveľa zaujímavejšie. Hra v každom jednom leveli veľmi zaujímavým spôsobom schováva rôzne skryté balíčky. Je mnoho hráčov, ktorí síce prešli hru, no ani netušili, že v každom jednom leveli je nutné dosiahnuť plný počet 10 skrytých balíčkov a odhalíte samostatnú kompletnú stavebnicu. Svet teda nie je len o tom, že prechádzate cez bojisko a bojujete proti zlu, či zbierate nejaké tie body, rozbijete nejakú vázu a pozbierate z nej bonusové bodíky. Je tu množstvo predmetov, ktoré dokáže rytier Jedi pohnúť silou mysle, rôzne páčky, kryty, stavebnice. To všetko, čo sa objavuje v modrom svetle, má nejakú vlastnosť, ktorá sa odhalí buď činnosťou, alebo silou rytiera Jedi. Neraz je to len prístroj rozobratý na jednotlivé dieliky LEGA. Tu je jedno z využití celej tematiky stavebnice, že celý svet sa vlastne skladá z kociek. A keď sa nejaký mechanizmus rozbije, je ho možné poskladať. Len treba nájsť dieliky. Môžete si vybudovať prístupovú cestu z LEGA, no potrebujete vedieť v akom poradí jednotlivé diely, či škatule preniesť.

LEGO Star Wars Complete saga

Hra je často krát o premýšľaní a kombinovaní. Vy totiž neovládate jednu postavu. Naraz ich môže byť pokojne aj 5. Ovládate síce len jednu, no zvyšní sú neustále po ruke. Ovládanie si môžete odovzdať jeden od druhého a neraz sa vám môže zísť pomoc aj obyčajného vojaka s diaľkovou zbraňou, či inokedy sila Jediho. Celý svet v tejto hre je postavený zaujímavo. Mnohé miesta sa dajú prejsť len s jednou postavou, no zaraz aj pochopíte, že s celkom inou postavou by ste sa na konkrétne miesto dostali tiež, no inou cestou. Kým jeden môže skákať, druhý strieľať priťahovací hák, liezť vetracím potrubím, či C3PO si jednoducho preplachti vzduchom cez trysky.

Vašou úlohou ako hráča je prekonávať nepriateľov, misie, nazbierať čo najviac bodov, a samozrejme splniť misie s čo najlepším skóre. Tam sa počíta aj počet odhalených balíčkov. Blikajú na zeleno a červeno a každý zapálený hráč tomu hovorí inak. Vždy sú však umiestnené na nie veľmi ľahko dostupnom mieste a hráč á čo robiť, aby v každej misii dokázal objaviť naozaj všetky. Misia s klzákmi, kde sa po prvý krát objaví Anakin Skywalker, o niekoľko epizód slávny Darth Vader, ponúka možnosť pri opakovaní pretekov vyzbierať všetkých 10 balíčkov priamo na trati. Naopak misia na začiatku Epizódy 2 vo veľkomeste na lietajúcich autách vysoko nad zemou ponúka len málo možností na objavenie všetkých. Je umenie nájsť aspoň dva. Výhodou hry je však aj to, že zapálení hráči sa vďaka jednotlivým vstupným dverám z Cantíny vedia dostať do akejkoľvek misie a zahrať si ju znova so zbieraním zatiaľ ešte neobjavených balíkov a vylepšovať tak skóre. Čo balíček, no nový odhalený dielik do osobitnej skladačky.

Plusy:

  • Žiaden dlhý loading a inštalácia, hra na PS3 šlape ukážkovo, minimálne náročná a rozsiahla
  • Ponúka dlhé hodiny hrania, pretože ide predsa len o COMPLETE SAGA.
  • Dôverne známy svet, dôverne známa hudba, dôverne známe postavy
  • Hre musí rozumieť každý a hoci má PEGI od 3 rokov, hrávali sa ju svojho času absolútne všety generácie hráčov. Ak ste milovník STAR WARS a ešte ste neskúsili, tak to budete jeden z mála hráčov.
  • Zahrajú sa aj dvaja hráči naraz jednu hru na delenej obrazovke
  • Umožňuje aj online hru pre dvoch hráčov cez internet.
  • V tejto hre nemožno hovoriť o násilí, preto ju odporúčam komukoľvek
  • Nechýba humor a naozaj neraz vtipné prevedenie v LEGO dizajne

Mínusy:

  • Pri toľkej nenáročnosti by nezaškodila slovenčina či čeština v oficiálnej podobe, nech je hra absolútne TOP pre najmenších hráčov.
  • Niekedy je situácia, keď netušíte, čo kde. Ako ďalej? Kto má postupovať, ktorá postava a kam ísť? Samozrejme, vždy cestu nájdete, lenže to nemusí byť celkom vyrovnané voči tej pohode, ktorú máte až do zákysu. Hráča potrápi tak, ako kedysi všetky slávne hry trápili, kým jeden na ulici nenašiel odpoveď a nepomohol ostatným.

Hodnotenie: 4,5/5

Vzhľadom na dojem detskej hry by mohlo ísť o 5/5, ale vo svete hier je mnoho hráčov náročných. Vlastne si ani nemôžem dovoliť pre kritiku lepších znalcov dať plný počet, lebo aj ja sám vidím, že LEGO Star Wars by sa dalo aj ešte v časoch svojej slávy a aj dnes vylepšiť, rozšíriť online hra, mohla by sa vylepšiť briefingová informovanosť hráčov počas hrania, ale pri cielení na všetky generácie by nemusela zaškodiť ani slovenčina. Inak výborná hra, zábavná vec, ktorá nemôže nudiť. Môže byť rovnako tak aj pre vás oddychovou odpočinkovou hrou, najmä ak sa podvedome tešíte z celého kultového sveta Hviezdnych vojen. Aj táto hra si zaslúži, aby sme o nej hovorili.

Táto verzia sa ešte stále dá kúpiť na Gameexpres.sk

Môžu zaujať aj tieto články:

O autorovi článku