Podvodník na Bazosi: nás okradla Dana Revayova s účtom v ČSOB

Pátranie po podvodníkovi, ktorý vás okradne o peniaze na základe internetového podvodu, je na Slovensku skôr výsmech. Jednak z dôvodu, že polícia nie vždy vie vypátrať vinníka a mnohé dokážete vybaviť sami lepšie a rýchlejšie, ale aj preto, že banka odmieta polícii pomôcť, hoci máte v rukách číslo účtu klienta a má aj polícia. Na to, aby banka odhalila adresu klienta, treba oveľa väčšiu škodu a treba aj zásah prokurátora, či mocnejšieho orgánu. V našom prípade sme naleteli veľmi rýchlo. Postup podvodníka alebo podvodníčky bol jednoduchý. Inzerát na Bazoši čerstvý vyzeral ako inzerát matky, ktoré predáva svojim deťom nepoužívanú konzolu. Bolo to v čase, keď bola u nás kríza, naposledy vydýchla iná a bolo nutné dokončiť jednu recenziu k hre.

Reagoval som na inzerát, ktorý vyzeral klasicky, akoby predával reálny človek. Email v Čechách na centrume, vytvorený, ako som neskôr zistil, len pár dní pred podvodom. Vydal na bazos.sk inzerát, no urobil to sofistikovane. Na pokeci na Azet.sk našiel ženu, ktorú požiadal o pomoc, vraj je v zahraničí. Poslal by na jej mobil číslo, ktoré by mu len dala. Áno, registroval mobilný telefón prvej obete na Pokeci, na jej mobil si zaregistroval inzerát a overenie tak padlo. Fingované číslo iné ako to, ktoré zneužil u prvej svojej obete nebolo reálne. To ste ale nemohli vedieť. Urobili sme chybu, že som pristúpil na platbu vopred. Bazos.sk je predsa len už chránený a nedá sa vydať inzerát len tak. Tento názor bol ale hlúposť. Rovnako tak názor v to, že ak posielam na konkrétne číslo účtu a mám email, že ma polícia ochráni. Dôveroval som v systém a to bola chyba.

Dôverovať v systém je veľká chyba

Predávajúci mal ČSOB. Ja VÚB. Poprosil, či nemám možnosť platbou v ČSOB ak chcem nechať poslať v pondelok Playstation 3 poštou až na adresu. Po úhrade a sľuboch o rýchlom pondelkovom poslaní sa už ale neozval. Internet banking zobrazil pri platbe z ČSOB účtu na ČSOB účet meno Dana Revayová. Nie Daniela, ani Danica, ale Dana, čo je nezvyčajné. Iné meno ako z inzerátu. Najmä inzerát bol východné Slovensko, vôbec sa nezľakol keď som spomenul, že by som sa osobne zastavil pri ceste do Popradu, no adresu mi nedal. Nakoniec pošta by bola rýchlejšia aj tak a finta s osobným vyzdvihnutím sa nedá hrať donekonečna ani na jednej strane, najmä ak je to naozaj len finta.
Nuž a keď už máte jasno v tom, že ide o podvod, riešite a zisťujete, bol účet naozaj ozajstný? Bazos.sk nakoniec odhalil pravé číslo, ktoré si inzerát zaregistrovalo. Napísal som tejto pani list, nech sa mi ozve, pretože jej číslo bolo aj na webe. Po niekoľkých dňoch telefonovala naozaj, ale že nič nepošle, pretože ona nie je ten podvodník. Ona len pomohla niekomu na Azete, ako sama tvrdila, a že sama nemá s inzerátom nič. Sama priznala, že už jej niekto volal a vyhrážal sa jej. Bolo tak očividné, že predajca s jedným inzerátom nalákal do rovnakej pasce aj niekoho iného, či viac obetí. Polícií som v rámci trestného oznámenia na podvodníka odovzdal všetky zistenia, emailové adresy, komunikácie, komplet všetky dáta. Vzhľadom na neznalosť postupov pri pátraní po dátovej stope kriminálnika bolo výhodou, že som pripravil všetky dáta a cesty. Bankové číslo Dany Revayovej, podvodníčky, ktorej prišli peniaze. Nuž a nevýhodou bolo, že žijeme na Slovensku. Banka ČSOB polícií odmietla podať akékoľvek informácie komu patrí bankové číslo účtu, odmietla spolupracovať. Policajný vyšetrovateľ ma informoval, že výška škody 120 eur nie je tak vysoká, aby sa tým banka zaoberala, respektíve aby pristúpila na odhalenie totožnosti. Niečomu takému obyčajný človek nerozumie a odmieta rozumieť. Rovnaký vinník pritom nalákal do rovnakej pasce ešte ďalších ľudí. Ďalšia vec je však nájsť neznámych ľudí a neznáme obete, ktoré nie vždy priznajú svoju chybu a podajú trestné oznámenie. Ja svoju chybu priznávam, časová tieseň, dôvera v nový systém „ochrany“ na inzertnom portáli, aale aj dôvera v systém riešenia problému, ak nastane, sa mi vypomstil.

Slovenská republika, polícia a ani žiadne úrady vás neochránia. Drobní podvodníci môžu nekontrolovateľne fungovať naďalej. ČSOB odmieta odhaliť, komu číslo účtu patrí a preto je aj veľkým sklamaním. O to viac, že banke zaplatíme na hypotéke viac ako 50 000 EUR len na úrokoch a ona sa zachová tak, že zamlčuje totožnosť páchateľa.

Môžu zaujať aj tieto články:

O autorovi článku