Poruchy konzoly: Red screen, červená smrť konzoly Playstation 3 cez YLOD

Jedna z najväčších pohrom, ktoré môžu hráča a majiteľa konzoly Playstation 3 zastihnúť, je červená smrť. Windows má modrú smrť, Playstation 3 má smrť červenú. Červená obrazovka, takzvaný Red screen, je priam až úbohým varovaním, ktoré vám nijako nepomôže a zbytočne informuje jedinou vetou v 24 jazykoch sveta, že máte kontaktovať techickú podporu. Ako je známe, na Slovensku nikoho vaše problémy s konzolou netrápia, stránky nefungujú, podpora nefunguje ako má a ani v tomto prípade vám nijako nepomôžu, hoci sa ich môžete pokúšať kontaktovať rôznymi cestami. Opakovane sa stretneme aj s názvom YLOD, čo charakterizuje tento problém.

Red Screen YLOD

Čo problém spôsobuje?

Zásadný problém, kedy sa zobrazí červená obrazovka, môže byť spôsobený odpálením vnútornej súčiastky, ktorú nevedia špecifikovať žiadne stránky, ani odborníci. Mnohí majú jasno len v tom, že zrejme ide o „kur….“ teda „kazítko“. Veľmi často sa však problém stáva po aktualizovaní konzoly. Niektoré update akoby konzola nezvládla uniesť a odpáli sa. V našom prípade konzola skonala po 30 dňovom odpočinku. Pred tým bola aktualizovaná kvôli Grand Turismo 6 a skúšaní volantu. Hoci niekoľko krát zapínaná a vypínaná po tomto update, neskôr po dlhej pauze sa už nespamätala. Aj podľa niektorých zdrojov je červená smrť playstation 3 spôsobená primárne aktualizáciou.

Ako problém vyriešiť?

Nechcem dávať falošné nádeje. Mnoho týchto prípadov bežne doma nevyriešite. Je nutný servis. Cena opravy takejto chyby do normálneho stavu sa pohybuje okolo 80 až 100 EUR. Prehľad vychádza z kontaktovania približne 20 servisných miest v SR a ČR počas minulého roka. Časť z prípadov sa podarí vyriešiť pomocou procedúry, kedy stlačíte zapnutie konzoly a následne držíte tlačidlo osem sekúnd, aby sa konzola zapla do špeciálneho režimu. V ňom vložte naformátovaný čistý kľúč do USB portu, v ktorom máte nahratý starší súbor so systémom pre Playstation 3.
Problém by malo byť možné vyriešiť už len tým, že najnovší update nahradíte starším, vrátite tak systém do pôvodného stavu. Komplikované môže byť nájdete starších updatov. Skúste preto priložený návod, ktorý by mal hľadanie výrazne uľahčiť. Všetok postup však zabudnite, pokiaľ je vaša konzola v záruke. Riešite opravu cez záručný servis. Ide o vadu systému, nie vašu. Najmä staršie konzoly sa skrátka nedokážu viac z nového update spamätať a žiaľ, ak máte zánovnú konzolu bez záruky a toto vás postihne, potom je to škoda. Takúto konzolu máme pritom sami doma v skrini.

Jeden z návodov, ktoré sa vás nesnažia oklamať a dávajú zopár rád, ako postupovať, na http://www.gamefaqs.com

Môžu zaujať aj tieto články:

O autorovi článku